Categorie

Bolnița și Biserica Sfântul Ioan cel Nou

Bolnitele manastiresti sunt atestate ca existand cu foarte mult timp in urma. In anul 1735, exista deja o bolnita pentru monahii in varsta unde isi petreceau ultimii ani din viata. Actuala cladire a bolnitei este o continuare a unor constructii mai vechi, cu aceiasi destinatie si despre care se gasesc confirmari documentare din anii 1735, 1791, 1822, 1843.

In anul 1843, staretul Neonil a ridicat cladirea unde se gaseste Seminarul Teologic si tot in acelasi an s-a inceput constructia unei noi cladiri din piatra si caramida, avand si un paraclis cu hramul Sf. Ioan cel Nou de la Suceava. Lucrarile au fost finalizate in anul 1846.

Biserica de la bolnita se afla in mijlocul laturii de vest, fiind in forma de nava cu absida rasariteana si o turla, iar pictura a fost realizata in fresca, in anul 1982.