Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamț

Dintre obiectele de mare valoare artistica si istorica, dar mai ales religioasa in biserica “Inaltarea Domnului” se afla icoana Maicii Domnului, facatoare de minuni, datand din anul 665, pictata in Lida, patria Sf. M.Mc. Gheorghe, daruita de Imparatul bizantin Ioan al VIII-lea Paleologul domnitorului moldovean Alexandru cel Bun, in anul 1429.

Icoana din naosul bisericii reprezinta pe Maica Domnului cu pruncul Iisus tinut pe bratul stang, iar pe verso este pictat Sf. Gheorghe, fiind ostas cu capul descoperit, stand pe scaun cu balaurul sub picioare, in mana dreapta avand sulita, iar in cea stanga sabia. Aceasta icoana este cunoscuta cu numele de Lidianca pentru ca ar fi o copie dupa o icoana a Maicii Domnului din Lida si pentru ca are chipul Sf. Gheorghe, originar din Lida.

Pictura este protejata cu o imbracaminte metalica, ornamentata cu pietre pretioase intre anii 1844-1845, in timpul staretului Neonil (+1853). Icoana Maicii Domnului de la Neamt „se bucura de o stima deosebita si este una din renumitele icoane facatoare de minuni care trezeste interesul si admiratia oricarui vizitator, prin valoarea sa artistica. Icoana Maicii Domnului este o icoana procesionala, dar si o icoana protectoare care a intretinut evlavia credinciosilor si a monahilor.