Schitul Braniște

La circa 4 km. de Manastirea Neamt, la confluenta dintre drumul care vine din Transilvania si altul care vine din Tg. Neamt se afla Schitul Braniste.

In anul 1601, Ieremia Movila intareste o prisaca in „Braniste pe Bohotin ”, iar la 6 noiembrie 1582, domnul „Petru Schiopul”, imputerniceste pe calugarii Manastirii Neamt „sa apere si sa tina o braniste dintr-un pisc, care se va alege in ocina manastirii”.

Branistea este locul unde Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant a fagaduit, ca daca va birui pe „neprieteni” va ridica o biserica mareata – ceea ce a si facut - adica biserica „Inaltarea Domnului” (1485-1497) de la Manastirea Neamt.

Avand in vedere ca la Braniste este o gospodarie anexa a manastirii din cele mai vechi timpuri, intre anii 1999-2003 s-a construit un nou corp de chilii cu un paraclis, avand hramul „Sf. Apostoli Petru si Pavel”.